ZEHİRLİSUFORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZEHİRLİSUFORUM

bilgisayar,program,donanım,güvenlik,internet....

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

linux nedir

YazarMesaj
blackfear
Admin
Admin
blackfear

linux nedir Empty
MesajKonu: linux nedir   linux nedir Icon_minitimePerş. Şub. 14, 2008 3:02 pm

LinuX, serbestçe dağıtılabilen, çokgörevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. LinuX, Internet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir.
Özellikleri :
-- Aynı anda birden fazla programı çalıştırabilir. Belleğinin yetersiz olduğu durumlarda bile büyük kararlılıkla, çökmeden iş görebilir.
-- Çok kullanıcılı bir işletim sistemidir. Özellikle İnternet ve İntranet bağlantılarınızı sağlamak için ideal bir sistemdir.
-- Linux, programcılar için dev bir veritabanıdır. İster C/C++, ister Java, scheme, Lisp kullanın, hemen her dilin Linux altında
derleyicisini ya da yorumlayıcısını bulabilirsiniz.
-- LinuX altında Dosemu ile MSDOS uygulamaları, Wine ile 16/32 bitlik Windows uygulamaları çalıştırılabilir.
-- LinuX belleği diğer sistemlere göre çok daha etkin kullanır, elinizdeki atıl durumda olan donanımınıza bile kurulur.
-- Ağ ve İnternet teknolojileri konusunda üstün performans sağlar. Başta e-posta, web, ftp, veritabanı, POP3, proxy, güvenlik duvarı olmak üzere her türlü servisi verebilir. Diğer işletim sistemleriyle birlikte uyum içinde çalışır. Novell makinalara istemci ve sunucu gibi davranabilir. Samba ile ağ üzerindeki Windows 95/98/NT makinalarla disk ve yazıcı paylaşımı yapabilir.

En çok kullanılan LinuX işletim sistemleri :
Mandriva(Mandrake) , Fedora , Debian , SuSE , Gentoo ve Slackware ve tabikide bu kullanılan LinuX işletim sistemleri ülkelere görede değişmektedir.

İlk kullananlar veya kullanmak isteyenler için önerlen Mandriva(mandrake) ' dir.

1991 Yılında 1 kişi
2000 Yılında Yaklaşık olarak 8 Milyon Kişi
2005 Yılında Yaklaşık olarak 25 Milyon Kişi
. .. Milyon Kişi
. ... Milyon Kişi
. .... Milyon Kişi

Her zaman büyük bir hızla artıyoruz ! artıyoruz ! artıyoruz ! Daha siz katılmadınız mı ?
https://zehirlisu.yetkin-forum.com

linux nedir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» bilgisayar nedir
» Network Nedir ?
» MAC Adresi nedir ?
» HTTP Nedir ?